1. "Терминаторът" на Леонардо да Винчи
Механичният рицар на Леонадро да Винчи не е открит до 1957г., когато Карло Педрети (Carlo Pedretti) го намира скрит между безбройните проекти на да Винчи. Механичният рицар, за първи път скициран от Леонардо през 1495г., се споменава през 1974г. в Codex Madrid, редактиран от Ладислао Рети (Ladislao Reti), но не е имало опити за реконструирането му до 1996г., когато Марк Розхайм (Mark Rosheim) публикува своето изследване, последвано от съвместна инициатива на Флорентския институк и Музеят за История на Науката.
Въпреки това чак през 2002г. Розхайм построява цялостен физически модел на робота за документален филм на BBC. Оттогава насам е класифициран като войник на колела, "Роботът на Леонардо" е излаган в безброй експозиции и музеи.
През 2007, Марио Тадей (Mario Taddei) направи ново проучване на оригиналните документи на да Винчи, откривайки достатъчно информация, за да построи друга версия на роботът-войник, по-близка до оригиналните рисунки. Този робот е проектиран само за отбранителни цели, не за война или театър. Движенията му са отчасти ограничени, имайки предвид, че ръцете се движат само наляво и надясно, дърпани от въже. Този нов модел е показван на различни експозиции из целия свят, а резултатите от проучванията на Тадей са публикувани в книга, Leonardo Da Vinci’s Robots (Роботите на Леонардо да Винчи).
2. Картечница
Многоцевната картечница е била оръжие със забележителна огнева мощ. Да Винчи е направил схема на тази въртяща се артилерийска батарея около 1480 г. докато е бил във Флоренция, вероятно като визитна картичка за пред войнствен владетел нуждаещ се от военен инженер. Елевацията се настройва чрез манивела, а голямото предизвикателство е презареждането, особено по време на стрелба.
Въпреки, че има възможности за бързата стрелба, с която са известни по-късните картечници, тази има находчиво изобретен механизъм за прицелване и зареждане. Чрез разширяване на огневата зона ветрилообразният прототип на Леонардо да Винчи е потенциално ефективно оръжие срещу атакуващи войници. В допълнение устройството лесно може да се придвижва по бойното поле, тъй като е с малко тегло и е монтирано върху колела.
3. Касетъчна бомба
За да направи бомбардата или оръдието - оръжия вече познати по онова време, още по-смъртоносни да Винчи е проектирал големи снаряди, които се състоят от обли гилзи поставени около метални парчета и закрепени в еластична обвивка. След изстрелването това изобретение експлоадира на множество фрагменти, като по този начин има по-голям обхват и въздействие отколкото едно отделно гюле.
4. Колесници със сърповидни остриета
Това е един от най-красивите ръкописи на Леонардо. Скицирани са теглени от коне открити колесници, върху които са поставени остри въртящи се остриета, които в разгара на битката разсичат всичко по своя път. Въртящите се остриета са специално проектирани за да прерязват крайниците на жертвите. На една от рисунките си Леонардо изобразява касапницата в толкова ужасяващи подробности, че според него изобретението му ще причини на приятелите толкова щети колкото и на враговете.
Този чертеж е на първа страница на "Атлантическия кодекс". Самият чертеж е много пълен и доста увлекателно показва скица на бомбарда с шестнайсет радиално раположени оръдия. Най-интересната част на проекта е самият център на бомбардата, осигуряващ само бегъл поглед върху възможностите за внушително оръжие. В него са разположени двойка механични перки и зъбни колела.
6. Танк
Това е, може би, един от най-известните проекти на да Винчи. Идеята му да жъне паника и разрушение сред противниковата войска е била представена чрез това костенуркообразно превозно средство, подсилено с метални плочи и обградено с оръдия. В кандидатура за работа при Дюка на Милано, да Винчи се пише: "Аз мога да направя бронирани коли, безопасни и непрестъпни, които биха могли да навлезнат в близък обхват на артилерията на врага, и няма толкова голяма рота от войници, която да може да пробие през тях. А зад тях ще може да следва пехотата, невредима и без всякакво противодействие." Предшественикът на модерният танк на да Винчи със сигурност би предизвикал "уплаха и страхопочитание" на полесражението през 15ти век. Дизайнът съдържа някои сериозни грешки. Дори след няколко модификации на оригиналните планове да Винчи е срещнал доста неразрешими проблеми и накрая е изоставил проекта.
7. Укрепление на градски стени
Леонардо е измислил помплексни и остроумни методи за защита. Тук, когато градските стени са атакувани, войниците, скрити зад бойниците, биха могли бързо и лесно да се предпазят от врага и неговите маневри с използването на системи от лостове. Тъй като врагът е ползвал стълби в опитите си да превземе градските стени, лостовете са били предназначени да избутват напречни греди, вградени в стената, на които стълбите са се подпирали. Това е правило сталбите нестабилни и рано или късно са падали.
Няма коментари:
Публикуване на коментар